Pathmark: Unilever Catalina Deal – Free Wish-Bone, Hellman’s & More!

Reader, Tracey just confirmed that the Unilever deal at Pathmark this week is working on shelf prices.  So the deal that I posted on the match ups should work.  Remember that you must check your shelf prices as they may differ then the ones posted here.

Here is the deal:

Buy $12 of Unilever products get $3

Lipton Lemon Iced Tea Mix ($10.49) $4.99
$0.60/2 Lipton Tea Bags or Iced Tea, exp. 7-25 (RP 6/27/10)

Hellman’s Mayonnaise ($5.99)$2.47
$1/2 Hellman’s or Best Foods Mayonnaise printable
or use $0.75/1 from the 6/27 RedPlum

Wish Bone Salad Dressing ($3.49) $1.34
$.75/1 Wish-Bone or Western Dressing, exp. 07-26-10 (RP 06/27/10)
$1.25/2 Wish-Bone Dressings, exp. 7-26-10 (RP 06/27/10)

Country Crock Spread ($2.69) $1.25
$0.40/1 Country Crock Product printable

Klondike Ice Cream Bars ($3.50) $2.00

Ben and Jerry’s Ice Cream ($3.99) $2.99
buy 2 and use $1/2 from the 6/6 RedPlum

Deal Idea:

Buy 2 Hellman’s ($5.99) $2.47
Buy 1 Country Crock ($2.69) $1.25

-(2)$0.75/1 Hellman’s
-(1)$0.40 country Crock
Pay: $2.39
Get a $3.00 Catalina

Deal Idea:
Note: I am using the lesser coupons because those are the coupons that were in my insert

Buy 4 Wish Bone Salad Dressing ($3.49) $1.34 each
-(2)$1.25/2 Coupons
Pay: $2.86
Get a $3.00 Catalina
free after coupons & catalina

To see the rest of the Pathmark deals for this week, you can head over here. Let us know if you come up with any other deals or coupons.

(Thanks Tracey!)

The links in the post above may be affiliate links. Read the full disclosure.
  • Noahsmomma

    The Hellmans coupon for .75/1 is coming up with the message: Sorry!
    The limited supply for this coupon has run out.
    But new coupons are offered frequently, so
    please come back soon for new savings!

  • Michele

    I just got two hellman’s and two wishbones and no cat.
    I never tried Pathmark before.
    Shelf:
    Hellman’s (2)$4.25=$8.50
    Wishbone (2)#3.19=$6.38
    Total $14.88 shelf

    Sale
    Hellman’s (2)$2.99=$5.98
    Wishbone (2)$1.34,1.33=$2.67
    Total $8.65

    I will email Catalina to see what they have to say. It’s still cheaper than other stores this week so not a total lost.

    • Denise

      @Michele,

      I did the exact same as you Michelle and didn’t get a catalina either. How do you email them? I couldn’t find an email address. Thank you

  • Nancy

    I got a $3 cat when I bought 2 hellmans (4.29 shelf x2) 2.49 sale price =(8.48), 1 small tub of country crock (2.5x) 1.25 and 1 country crock stick margarine (1.49) 1.25. Total shelf price was 8.48 + 2.50ish+ 1.49= 12.47. Cost before coupons was 2.49 + 2.49+ 1.49+1.49 = 7.48. I used 2 $.75/1 mayo qs (-3.00) and 2 $.40/1 country crock (-1.60)=2.88. Hmm, a .12 MM!

    • Angela

      @Nancy, How does a $.40/1 country crock coupon of which you’re only purchasing two of, add up to $1.60?

      • Angela

        @Angela, Same for the Hellmann’s.

        • Nancy

          @Angela,
          I used 2 of each, doubled, so 2 $.40 coupons = .80 x 2 = 1.60.

          Here’s the idea: (shelf value in parentheses)
          2 Hellmans @ 2.49 each (4.29 x 2 = 8.48)
          1 Country Crock spread (small tub) @ 1.25 (2.50)
          1 Country Crock stick margarine @1.25 (1.49)
          Total shelf price = 12.47
          Total cost w/o using coupons: 7.48

          Super doubled Coupons:
          2 Hellmans .75/1 = .75 doubled to 1.50 = 3.00
          2 Country crock IP coupons .40 doubled to .80 = 1.60
          Total cost = 7.48 – 3.00 – 1.60=$2.88

          If your store doubles only to $1, then:
          2 Hellmans .75/1 = .75 doubled to 1.00 each = 2.00
          2 Country crock IP coupons .40 doubled to .80 = 1.60
          Total cost = 7.48 – 2.00 – 1.60=$3.88

          Maybe this format is easier to understand.

  • Laurie M.

    I didn’t get the cat when I bought 4 Wish Bone dressings. Not sure what I did wrong, but I returned them.

    • Cindy

      @Laurie M., Did you check your shelf price. The store I shopped at on Sunday (Belle Mead?) they were $3.15 each making it $12.60. Sometimes the prices change from store to store.