ShopRite: Nestle Buy $20 Get $20 Catalina Deal!

Here is the next catalina that will be starting on Sunday at ShopRite.  It’s the Buy $20 Nestle Products and get $20 in catalinas.  You will recieve 4- $5.00 catalinas to use on Purina products over a 4 week period.  You can head over here to read all the details and info on the Catalina.  Here is this deal:

Update: Please make sure to read the comments below for what seems to be working and not working.  There seems to be an issue with the Kraft Cheese at the moments.  Check back for updates.

Nestle: Buy $20 Get $20 in Checkout Coupons (4 x $5.00  to use over 4 weeks)

Juicy Juice ($2.50) $2.00 (must buy 2)
$1/2 Nestle Juicy Juice Product printable

Nescafe Taster’s Choice Coffee ($8.99) $6.99
$1/1 Nescafe Taster’s Choice Canister, exp. 12-12-10 (RP 09/12/10)
$0.55/1 Nescafe Taster’s Choice, exp. 9-30-10 (ALL YOU Sept ’10)
$0.75/1 Nescafe Taster’s Choice printable

Juicy Juice 100% Juice 8 pack ($2.99)$2.50 (must buy 2)
$1/2 Nestle Juicy Juice Multipack Boxes, exp. 9-30 (ALL YOU Sept ’10)
$1/1 Juicy Juice Multipack printable

Nestle Pure Life Water 24 pack ($3.88) $3.33 (must buy 3)
$1/2 Nestle Pure Life Water Multipack, exp. 11-7-10 (RP 09/26/10)
$1/2 Nestle Pure Life Purified Water Multipack printable

Nestle Coffee Mate 2 lb Powdered ($5.99)$4.99
$0.55/1 Nestle Coffee-Mate, exp. 9-30-10 (ALL YOU Sept ’10)
$0.75/1 Coffee-mate Liquid or Powder Creamer Product printable

Nescafe Taster’s Choice Decaf ($9.59)$7.99
$1/1 Nescafe Taster’s Choice Canister, exp. 12-12-10 (RP 09/12/10)
$0.55/1 Nescafe Taster’s Choice, exp. 9-30-10 (ALL YOU Sept ’10)
$0.75/1 Nescafe Taster’s Choice printable

Coffee Mate Creamers 32 oz ($3.99)$3.49
$0.55/1 Nestle Coffee-Mate, exp. 9-30-10 (ALL YOU Sept ’10)
$0.75/1 Coffee-mate Liquid or Powder Creamer Product printable

Nestle Hot Cocoa Mix ($1.33)$1.00 (must buy 3)

Nestle Pure Life Water $0.99

Nesquik Chocolate Drink Mix ($4.99)$4.49
$1/2 Nestle Nesquick Product, exp. 10-31-10 (RP 08/01/10)
$1.25/1 Nesquick Powder printable

Nestle Baking Morsels ($2.29)$1.99
$1/2 Nestle Toll House Morsels printable
$0.50/2 Nestle Toll House Morsels printable

Nestle Fun Size Candy $2.50
$0.50/1 Nestle or Wonka Candy, exp. 9-30-10 (RP 08/01/10 #2)

Nestle Toll House Cookies $2.50
$1/2 Nestle Toll House Refrigerated Cookie or Brownie Dough printable
$1/1 Nestle Toll House Refrigerated Cookie Dough printable

Nestle Single Bars $0.50

Nestle Toll House cookie dough $7.79
$1/2 Nestle Toll House Refrigerated Cookie or Brownie Dough printable
$1/1 Nestle Toll House Refrigerated Cookie Dough printable

Nestle Raisinets ($2.89) $2.50 (must buy 2)

Wonka Chocolate Bar $2.00
$1/2 Wonka Exceptionals Bar, exp. 10-10-10 (RP 09/12/10)

Wonka Theater Box Candy $1.00

Wonka chocolates Bag ($3.99)$2.99
$1/2 Select Wonka or Nestle Bags printable

Nestle Giant chocolate Bar $1.25

Wonka Sour Mix Ups Candy $2.50

Nestle Candy Bars 8 pack $1.25

Carnation Instant Breakfast($4.99) $4.49
$1/1 Carnation Instant Breakfast, exp. 9-30 (ALL YOU Sept ’10)
$1/1 Carnation Instant Breakfast Essentials Product printable

Hot Pockets $2.00
$1/2 Hot Pockets Breakfast Sandwich, exp. 9-30-10 (ALL YOU Sept ’10)
$1/1 Hot Pockets Sideshots printable

Boost Kid Essentials $6.99
$2/1 Boost Kid Essentials Multipack printable
$2/1 Boost Kids Essentials Multipack printable
$3/1 Boost Kid Essentials printable

Nutrament Dietary Drinks ($2.19)$1.69

Power Bar Performance Bar $0.99

Lean Cusine Entrees $3.00

Stouffer’s French Bread Pizza $3.50

Stouffer’s Entrees $3.00

California Pizza Kitchen $4.50
$1/1 California Pizza Kitchen Product, exp. 11-30-10 (SS 09/26/10)

Di Giorono Pizza For One $2.66

Di Giorno Ultimate Pizza $6.99

Haagen Daz Ice Cream 9 oz, 3 ct bars, or 14 oz cont $3.00

Haagen Dazs Ice Cream Cups $1.00

Nestle Drumsticks Cones $3.00

Nestle Lil Drumsticks ($5.49)$4.99
$1/1 Nestle Drumstick Lil’Drums Cones, exp. 9-30 (ALL YOU Sept ’10)
$1/1 Nestle Drumstick Lil’ Drums printable

Good Start Infant Formula ($27.99) $19.99
$5/1 Gerber Good Start Formula, exp. 10-31-10 (ALL YOU Oct ’10)

Good Start 2 Toddler Formula ($25.49)$16.99
$5/1 Gerber Good Start Formula, exp. 10-31-10 (ALL YOU Oct ’10)

Gerber Yogurt Blends 4 Pack ($2.99) $2.50 (must buy 2)

Deal Idea:
Buy 4 Hot Pockets Sideshots $2.00 each
Buy 4 Nestle Cookie Dough $2.50 each
Buy 2 Haagen Daz Ice Cream Cups $1.00 each

-(4)$1/1 Hot Pockets Sideshots
-(4)$1/1 Nestle cookie Dough
Pay: $12.00
Get 4 – $5.00 catalinas

The links in the post above may be affiliate links. Read the full disclosure.
  • Patty

    hi Cindy,
    I’m so glad you work all of this out for us every week because it makes my head hurt to think about it! Your Nestle Deal Idea totals exactly $20 after Price Plus but before coupons.
    Don’t you have to subtract the face value of the coupons (or not because $1 coupons can’t be doubled?)

    • Cindy

      Yes, the only part of a coupon that would not count would be the doubled part of the coupon. In this case they are $1.00 coupons so it would just be before the value of the coupon.

  • Michelle

    Thank you!

  • Thanks!! I can definitely use this deal!! Happy weekend, Cindy (thx for the weekend ideas, too!)….

  • andy

    At Shoprite such deals always worked on prices before card savings and without any regard to coupons – doubled or not. I was on vacation for 2 weeks – did I miss something?

  • Donna

    Hi,

    I bought 5 Kraft singles, 5 Philly cream cheese and the Maxwell House coffee, using 2 of the $5.00 off of 5 products coupons and a Maxwel House coupon. The total spent, before coupons was $21.89, but because I used the coupons, they refused to give me the $20 in Catalina. Using coupons was never mentioned in the add. What did I do wrong?

    thanks,
    Donna

    • Cindy

      the ad states the price before coupons but after doubled part of the coupon. I’m not sure why they would say that it was because you used coupon because they specifically say that it is $20 before coupons. I would either try customer service again and show them the ad saying that it is calculated before coupons or call Catalina Marketing. Not sure why happened.

  • kelly

    i bought the exact same thing with the same coupons and did not receive the coupons either but i went to customer service and told them and they did the math and said i was over 20 so they manually printed the coupons for me. im suprised they didnt give you the coupons.

  • Kristine Twardy-Todd

    OK so I went to Shoprite and bought 5 Philly cream Cheese 4.95
    1 Kraft Mac and Cheese 2.99
    1 Kraft Singles 2.99 and
    5 Kraft Shredded Cheese 9.95

    Total 20.88
    Less 2 $5/5 Kraft for the Cream Cheese and Shredded Cheese $10.00
    Less $1/1 Kraft Singles and
    Less $1/1 Kraft Mac and Cheese = $8.88 OOP

    Now as for the Catalina it didn’t print BUT I don’t know if this was because the Shredded Cheese was not part of the catalina or because some of the computers started going down right as I was paying. I did go to customer service and they DID give me the Catalina’s, so I got them regardless!

    • Kristine Twardy-Todd

      So this ended up being a Moneymaker of $11.12!

  • andy

    This is Nestle catalina thread. Please post Kraft info in Kraft catalina thread – below this one

    • andy

      I copied Kraft info to the right thread

  • Lori

    I did the Nestle deal today and it worked, all on shelf price.
    4 Juicy Juice – (2) $1/2
    2 Nestle baking morsels – (1) $1/2
    2 Nestle fun size candy – (1) $1/2
    1 8pk Nestle candy bars (to get over $20)
    Not sure what my actual out of pocket was since I bought some other things as well. But the catalinas all printed!

  • Amaybel

    Hi Cindy, and everyone, here is the deal I was thinking of for this. I have spent a big part of the evening trying to run through the scenario and make sure that I have priced it out right (the part about subtracting the face value confuses me a bit). Would someone mind taking a look to see if I have finally understood this right? Thanks a lot!

    Nescafe Taster’s Choice Coffee ($8.99) $6.99

$ – (1) 0.55/1
    Nestle Baking Morsels ($2.29)$1.99
 – (1) $0.55/1
    Nestle Lil Drumsticks ($5.49)$4.99 – (1) 
$1/1 Nestle Drumstick Lil’Drums Cones, exp. 9-30 (ALL YOU Sept ’10)
    California Pizza Kitchen $4.50
$ – (1) 1/1 California Pizza Kitchen Product, exp. 11-30-10 (SS 09/26/10)
    Haagen Dazs Ice Cream Cups $1.00 (Buy 3)

    From my calculations, this would result in paying 18.27 OOP with the four coupons printing. Does this sound about right? Also, the Sept ALL You has a 55c coupon for any Nestle Toll House Item in addition to the printable ones that you have up there.

    Thanks so much again! This website and blog have been such an invaluable community!

  • Izabela

    Why Gerber yogurt blends are mentioned? Does Nestle make them? I am getting a little bit confused but if so, that might be a great deal for my baby! PLEASE SOMEONE MESSAGE ME BACK.