Aldi Price List

LRWC may earn a small commision via affiliate links in this post. Read the full disclosure.

The prices at Aldis are amazing but sometimes there are sales on items at your regular grocery stores that are better then Aldis. I primarly shop Aldi for produce & dairy products. Sometimes it’s hard to remember which place had the better price so I made up this shopping list so you can compare your grocery store sales with Aldi prices. Remember these prices are for northern NJ. I have compared them with other parts of the country and some items are higher and some are lower. Click here to check for a store near you.

Aldi Price List for Northern NJ as of 5/31/09


Produce:
Apples: Fuji & variety – $.39 each (these are big apples)
Red Delicious Apples, 3 lbs – $2.49
Seedless Watermelon $4.49
Blueberries, 4.4 oz – $2.29
Cherries – $2.29/lb
Kiwi, 16 oz – $.99
Mangos – $.99 each
Bananas – $.45/lb
Cantaloupes – $1.29
Red Grapes, 2 lbs – $2.99
Honeydew Melons – $2.29
Lemons, 2 lbs – $2.69
Oranges, 4 lb bag – $3.29
Pineapple – $1.69

Celery – $1.29
Vidalia Onions, 2 lbs – $1.29
Vine Tomatoes, 24 oz – $1.99
Russet Potatoes, 10 lbs – $2.99
Corn, 4 ears – $2.29
Roma Tomatoes, 20 oz – $1.49
Multi colored peppers, 2 ct – $1.99
Lettuce, head – $.99
Portabella mushroom, 6 oz – $1.99
Mushroom, 8 oz – $1.19
Cabbage – $1.49
Red Onions, 2 lbs. – $1.29
Cauliflower, head – $2.29
Grape Tomatoes, 10 oz – $1.49
Mixed Squash, 24 oz – $1.99
Asparaugs, 16 oz – $2.49
Red Potatoes, 5 lbs – $2.99
Cucumbers – $.49 each
Bag Lettuce, butter blend – $1.69
Bag Lettuce, garden salad – $.99

Dairy:
Whole, 2%, Skim Milk, Gallon – $2.99
1/2 & 1/2, 1 qt – $1.99
Orange Juice from concentrate, 1/2 gal – $1.79
Eggs, doz – $.91
Cheese, block, 8 oz – $1.29
Sliced American Cheese – $1.49
Shredded Cheddar Cheese, 12 oz – $1.99
Fresh Mozzarella, 8 oz – $2.49
Cream Cheese – $1.19
Sour Cream – $.89
Butter, 1 lb – $1.99
Margarine, 1 lb – $.59
Yogurt, cup – $.39
Yogurt Probiotic, 4 – 4oz pack – $1.69
Bacon, 1 lb – $1.89
Hummus – $1.69

Bakery:
Wheat Bread, loaf – $1.19
White Bread, loaf – $.79
100% Whole Wheat, loaf – $1.89
Hamburger/Hot Dog Rolls – $.79
Hamburger/Hot Dog Potato Rolls – $1.29
Rye Bread, loaf – $1.39

Grocery:
Flour, 5 lbs. – $1.69
Sugar, 5 lbs. – $1.69

Remember:
* You need to bring your own bags. They do not supply them. If you forget them they do have bags there that they sell.
* Make sure you bring a quarter for the shopping cart. You get your quarter back after you return the cart
* They do not accept coupons and quite honestly you don’t need them. Their prices are so cheap.
* They only accept cash and debit card.


Print this post